Jeseň je tu, pripravte sa… (2. časť)

Jeseň už definitívne dorazila aj do našich končín a preto všetci, ktorí ešte nezačali s prevenciou, ale chcú sa v tomto studenom období vyhnúť zbytočným chorobám a zdĺhavej liečbe, prinášame pokračovanie prehľadu látok, ktoré vám zaručene pomôžu prežiť prechod medzi príjemným letom a chladnou zimou s úsmevom na tvári.

Tentokrát nájdete viac o ďalších úžasných jesenných pomocníkoch, ktorí by nemali chýbať vo vašej výbave na sychravé dni – zázvore a šípkach.

Neprekvapivý zázvor

Ak poznáte zázvor ako ďumbier lekársky, verte, že hovoríme o tej istej korenine, ktorá je považovaná za jednu z najzdravších a najchutnejších v rámci celého sveta.

Ocenenie jeho zdravotných účinkov prišlo už v dávnych časoch, keďže si jeho vplyv na nachladnutie a kašeľ, trávenie aj omnoho vážnejšie zdravotné problémy vážili už pred tisíckami rokov v čínskej aj indickej medicíne (aj kuchyni).

Zázvor si mnohí zapamätajú kvôli jeho charakteristickej ostrej korenistej vôni, ktorú spôsobuje látka gingerol. Okrem v našich končinách známych účinkoch najmä na zapálené hrdlo či bolesti hlavy, sa rôznymi výskumami potvrdil aj jeho blahodárny efekt na krvný obeh a tým aj činnosť srdca, či na úpravu cholesterolu. Dokonca sa tvrdí, že pôsobí aj ako afrodiziakum.

Podzemok zázvoru kúpený v potravinách si samozrejme môžete očistiť, narezať a hodiť v sychravom jesennom počasí do čaju ako prevenciu proti chrípke či domácu liečbu mierneho nachladnutia. Vďaka forme 100% čistého zázvorového prášku ho však viete využiť hneď na niekoľko ďalších spôsobov.

Okrem vnútorného užívania vo forme nápoja zmiešaného s vodou (napríklad pri nevoľnosti počas cestovania) či ako prídavok do čaju (ktorý vám kvôli rozpustnosti nepríjemne neostane pri pití v ústach ako nastrúhaná forma podzemku) pomôže prášková forma aj pri vonkajších problémoch. Na zázvorové obklady, ktoré uvoľňujú stuhnuté svalstvo, postačí obkladový materiál chvíľu ponechať v prášku rozpustenom a teplej vode a následne priložiť na boľavé miesto na tele až do vychladnutia. V kombinácii s lyžičkou mandľového oleja si zasa vytvoríte emulziu, ktorá sa osvedčila pri masáži ubolených svalov (po športe či obyčajnom únavnom dni).

SKVELÝ RECEPT >> Zázvorové sušienky

Vitamínová bomba, ktorú v jeseni potrebujete

Absolútnym víťazom, čo sa týka obsahu vitamínov, je v tomto jesennom období práve šípka so svojou enormnou náplňou vitamínu C a doplnením vitamínov B1, B2, K a P, ktoré jeho účinok ešte zosilňujú.

Jedny z posledných plodov pred zavŕšením zimného obdobia rastú presne vtedy, keď ich ľudské telo najviac potrebuje – v čoraz chladnejšej jeseni, keďže dokážu významne zlepšiť obranyschopnosť organizmu (podporujú imunitu) a vďaka analgetickým účinkom aj príjemne ovplyvniť mierne bolesti spôsobené napríklad drobnými zápalmi či reumatickými prejavmi spôsobenými zmenou počasia. Aj ich detoxikačné pôsobenie nemusí byť pred ťažkopádnym zimnými obdobím (vrátane sviatočnej kuchyne) na škodu.

Aby ale účinky vitamínovej nálože v šípkach naozaj pomohli nášmu zdraviu, je najlepšie užívať výťažok z nich čo najdlhšie. Práve kvôli tomu je efektívnym spôsobom spracovania plodov ruže šípovej ich mletie. V 100%-nej čistej, vegánskej a vegetariánskej podobe si práškový extrakt vyrobený z vysušených semien a škrupiniek šípok rozomletých na jemnú konzistenciu uchováva v organickej podobe všetky živiny a vitamíny, aké nájdete aj v šípkach strhnutých priamo z kra v záhradke.

A využitie šípkového prášku? Stačí si pridať 2 čajové lyžičky do raňajkového jogurtu alebo cereálií, prípadne prisypať čajovú lyžičku do obľúbeného čaju. No a pre tých, ktorí sú v kuchyni kreatívnejší, odporúčame vyskúšať primiešať čajovú lyžičky do smoothie. Fantázii sa v kuchyni medze nekladú, hlavne si ustriehnite primerané dávkovanie, ktoré bude vášmu zdraviu prospešné.

SKVELÝ RECEPT >> Zdravý šípkový čaj

Všetko s mierou - aj v jesennom ošiali

Aj pri inak neškodných 100% prírodných doplnkoch platí, že “čo je veľa, to je príliš”. Preto dbajte na to, aby ste sa látkami, ktoré vám majú pomôcť, nepredávkovali. Napríklad zbytočne vysoké množstvo užívania zázvoru (v akejkoľvek forme) môže potlačiť jeho liečivé účinky a vyvolať nemálo problémov – napríklad s trávením. Podobne pristupujte aj k šípkam a produktom z nich, ich nadužívanie tiež nemusí vášmu zdraviu pomôcť, skôr naopak.

Myslite teda vždy v prvom rade na svoje zdravie a držte sa slovného obratu – všetkého veľa škodí.