5 výhod čiernej rasce

Vďaka postupnému návratu k prírodnej medicíne sa aj k tejto dávno uznávanej rastline opätovne obracia pozornosť. Jej pôsobenie na zdravie je študované vedcami a lekármi po celom svete už viac ako 50 rokov. O základných vlastnostiach a účinkoch čiernej rasce sa aj vďaka tomu dočítate v predošlom blogu – “Čierna rasca – kde sú jej korene a v čom je jej tajomstvo?

Aké sú ale výhody používania jednej z najviac cenených liečivých rastlín v histórii ľudstva?

1. Overená časom a kultúrami

Využívanie čiernej rasce nie je žiadna novinka – jej používanie sa datuje viac ako 2 000 rokov dozadu. Pôvod má v krajine sfíng a pyramíd – práve preto sa nazýva aj “zlato faraónov”. V starovekom Egypte slúžila panovníkom pri tráviacich ťažkostiach a potláčaní bolestí, zápalov a infekcií, s fľaštičkou oleja z nej sa vládcovia dokonca aj pochovávali. 

Táto rasca je taktiež známa a široko uznávaná v Ázii, Indii a severnej Afrike. Posledných 15 rokov si pevné miesto našla tiež v Nemecku – aj vďaka tomu sa aj so svojimi liečivými účinkami pomaly dostáva do povedomia aj u nás.

2. Vhodná pre každého

Semená čiernej rasce sa dajú spracovať a následne aj používať v rôznych formách, pričom každá prispieva zdraviu, akurát v inej podobe. Aj naša ponuka obsahuje niekoľko možností, ako si viete zabezpečiť prísun liečivých látok z tejto liečivej rastliny – vybrať si môžete z celých semien, rôznych typov olejov do kuchyne, kozmetického oleja alebo masti

Zatiaľ čo už dnes môžete mať doma práve tieto varianty, v budúcnosti plánujeme našu ponuku ešte rozšíriť – napríklad o praktické kapsule, ktoré vám pravidelný prísun prospešných zložiek ešte viac uľahčia. 

3. Všestranné využitie

Čierna rasca nie je len zdraviu prospešná, ale zároveň si jej užívanie viete aj spríjemniť. Kým pri kozmetickom oleji a masti oceníte okrem úžasných výsledkov napríklad ich vstrebateľnosť, pri jedlých variantoch si obľúbite ich rôznorodú použiteľnosť.

Vďaka výraznej korenistej chuti a vôni je čierna rasca skvelým dochucovadlom, takže môžete jej využitie obmieňať. Celé semená využijete ako super-zdravé korenie, zdravú náhradu kávy a ozvláštnenie domáceho pečiva. Oleje zasa dochutia jedlá z teplej aj studenej kuchyne, fantázii (a vašim chutiam) sa pritom medze nekladú. Práve preto si určite obľúbite jej pridávanie do indickej, čínskej alebo ajurvedskej kuchyne, využitie ale nájde takmer pri akomkoľvek pokrme.

4. Unikátne zložky

Jednou z výnimočností čiernej rasce je kombinácia dvoch látok, ktorá zatiaľ nebola objavená v žiadnej inej rastline – nigelinu a tymochinonu. Aj keď vám samotné názvy týchto zložiek nemusia nič hovoriť, ich pôsobenie je to, čo robí čiernu rascu tak účinnou. Kým nigelin efektívne pomáha pri odhlienení, zmierňuje prieduškové spazmy a podporuje imunitu, tymochinon je látka pôsobiaca ako “zachytávač” voľný radikálov (t.j. častíc, ktoré sa tvoria pri metabolických procesoch počas nezdravého životného štýlu alebo sú výsledkom znečisteného prostredia, ich pôsobením sa poškodzujú naše bunky). 

Následne spolu obe látky účinkujú ako stimulant pre ľudský organizmus, preto je ich kombinácia (aj s vyše 100 ďalšími zložkami) vysoko cenená a študovaná po celom svete.

5. Slovenská cena

BioPoint je slovenskou pobočkou nemeckého spracovateľa čiernej rasce Kräuterland, ktorý je našim výhradným dodávateľom. Čierna rasca sa kvôli požadovanému podnebiu pestuje v Egypte, následne semená najvyššej kvality putujú do Nemecka, kde sa pod európskou certifikáciou (DE-ÖKO-64) spracúvajú do finálnej formy – ako celé semená, kuchynské oleje, kozmetický olej alebo masť. Napokon sa produkty nemeckej kvality dodávajú na Slovensko, kde si už hľadajú cestu k vám. 

Aj napriek tomu, že je nami spracovaná čierna rasca v certifikovanej kvalite (Al-Baraka) a spracováva sa vysoko efektívnymi metódami v Nemecku, naše ceny ostávajú čo najnižšie, aby sa aj v slovenských pomeroch overovali zdraviu prospešné účinky, ktoré sú spomenuté vo vyše 600 štúdiách z celého sveta.