Čierna rasca – kde sú jej korene a v čom je jej tajomstvo?

Olej z čiernej rasce má históriu dlhú viac ako 3 000 rokov. Čierna rasca (nigella sativa), ktorá je jednou z najštudovanejších rastlín sveta, má v dnešnej dobe už dokázateľné vplyvy na zdravie.

Prečo je ale vyhlasovaná za “zázračnú” plodinu a informácie o jej účinkoch prežili ešte aj v dnešnom modernom svete?

Vystopovateľné korene

Jej krajinou pôvodu je staroveký Egypt, preto ju nájdete aj pod označením egyptská čierna rasca či “zlato faraónov”. Prvýkrát bol olej z nej objavený v hrobke faraóna Tutanchamona, pretože sa tradovalo, že liečivé účinky pomôžu nebohému aj po smrti.

Svedčí to tiež o archeologickom tvrdení, že egyptskí lekári používali tento olej na upokojenie podráždených žalúdkov faraónov po výdatných hostinách. Okrem toho slúžila v starovekom egyptskom liečiteľstve aj ako prevencia a liečba širokého spektra príznakov a ochorení – vrátane bolestí, prechladnutia či infekcií.

Účinky overené medicínskymi výskumami

Jednoročná rastlina, známa aj ako černucha siata, čierny sezam alebo černý kmín, bola podrobená stovkám výskumov, ktoré sa snažili potvrdiť alebo vyvrátiť tvrdenia o schopnosti čiernej rasce pôsobiť na ľudské zdravie. Najväčší objem overených štúdií pochádza z roku 1964, kedy bolo publikovaných vyše 450 textov, ktoré sa o egyptskej čiernej rasci zmieňujú.

Odvtedy prebehli desiatky novších výskumov, ktoré potvrdili jej priaznivé účinky na zdravie. Akutálne je zverejnených viac ako 600 štúdií venujúcich sa potvrdeniu efektivity tejto suroviny. Úplne najnovšie vedecké bádania sa orientujú na využitie jej zdraviu prospešných účinkov na ochorenie Covid-19.

Čierne zlato v praxi - v čom pomáha?

Čierna rasca má veľmi priaznivý vplyv na naše zdravie – jej účinok sa spomína aj v ajurvéde. Dôležitou vlastnosťou je obsah horkastej látky nigelínu, ktorý zmierňuje spazmy (mimovoľné sťahovanie svalstva) priedušiek a preto veľmi pomáha pri dráždivom kašli – premasťuje. Táto jedinečná látka nigelín sa nenachádza v iných olejoch zo semien. Posilňuje imunitný systém a hodí sa preto aj ako prevencia v chrípkovom období.

Taktiež zmierňuje alergické prejavy, je účinný pri zmierňovaní prejavov astmatických záchvatov a podporuje správne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Má pozitívny vplyv pri nepriaznivých depresívnych stavoch, nervozite a migrénach. Normalizuje krvný tlak a ak máte nesprávnu hladinu cholesterolu, tak práve olej z čiernej rasce vám ju pomôže upraviť. Je veľmi účinný ako podporná liečba pri všetkých druhoch onkologický ochorení (rakovina) i HIV, pomáha tiež pri liečbe cukrovky. 

Kombinácia s ďalšiou jedinečnou látkou tymochinóm vytvárajú spoluprácu, ktorú nenájdete v žiadnej inej rastline. Tymochinón je výnimočne silný antioxidant, vďaka ktorému čierna rasca pôsobí aj na kariovaskulárne a neurodegeneratívne ochorenia, spolu s prevenciou voči porážke, diabetesu či rakovine.

15 overených účinkov čiernej rasce

Čierna rasca vplýva na desiatky rôznych príznakov ochorení, ktoré sužujú naše zdravie aj výzor. Jednotlivé účinky súvisia aj s formou, v ktorej ju používate (ako olej, celé semienka, kozmetický olej alebo masť), ale vo všeobecnosti sa jej pripisujú najmä tieto vplyvy na ľudské telo:

 1. detoxikuje organizmus
 2. podporuje imunitu (obranyschopnosť)
 3. znižuje prejavy alergií
 4. chráni bunky pred starnutím
 5. prečisťuje a podporuje trávenie, zmierňuje kŕče a nadúvanie
 6. eliminuje zápaly, infekcie, kašel a hlieny
 7. prečisťuje močové cesty (močopudné účinky)
 8. podporuje zdravé dýchacie cesty
 9. eliminuje rôzne bolesti (migrény, kĺby, atď.)
 10. hydratuje pokožku, vyživuje lámavé vlasy a nechty
 11. eliminuje výskyt jemných vrások a jaziev (popáleniny, strie, akné, atď.)
 12. prečisťuje a podporuje obnovu pečene
 13. pôsobí proti ukladaniu tuku v cievach
 14. pomáha pri nedostatočnej tvorbe materského mlieka 
 15. napomáha pri liečbe rakoviny, HIV, reumatoidnej artritídy, lupusu, celiakie, Crohnovej choroby a iných autoimunitných ochorení

Ako ju užívať?

Čierna rasca sa spracuvá v rôznych produktov, ktoré si viete zabezpečiť podľa vlastnej potreby.