3 pomôcky pre imunitu odolnú voči vírusom

Keď útočia vírusy, len málo ľudí si uvedomuje, že lieky ako antibiotiká sú zbytočné. Chrípka a iné vírusové ochorenia (napríklad aktuálny koronavírus) útočia na oslabené telo s prekvapujúcou silou. Ak sa chcete vyhnúť teplotám a dráždivému kašľu či horším príznakom, potrebujete sa chrániť ešte predtým, ako sa vo vašom okolí vyskytne epidémia.

Ako sa ale starať o svoj “obranný štít” tak, aby vaše telo dokázalo bojovať s nákazou?

Odolnosť organizmu

Obranyschopnosť tela, inak imunita, je akási schopnosť organizmu rozlišovať neškodné od škodlivého (napríklad vírus). Nie nadarmo virológovia a epidemiológovia momentálne spomínajú zníženú imunitu ako rizikový faktor pre nakazenie sa aj na COVID-19.

Čím je vírus agresívnejší, tým vyššiu obranu musí telo vybudovať. So zníženou obranyschopnosťou predstavuje vírus pre náš organizmus enormnú záťaž, preto je na mieste pristupovať k budovaniu imunity čo najaktívnejšie.

Pomáhajú aj doplnky stravy

Pre lepšie zdravie so silnejšou prirodzenou obranou je prínosný dostatočný pohyb (ideálne vo forme pravidelného športovania), pestrá strava bohatá na živiny, pobyt na slnku a dôkladná hygiena. Navyše si dávajte v období epidémie (či pandémie) pozor aj na dotýkanie sa tváre – najmä očí, nosa a úst.

V niektorých obdobiach však prirodzená obnova imunity nestačí. Príkladom je obdobie medzi zimou a jarou, kedy je telo oslabené po nedostatočnom prísune slnečných lúčov a chladnejšom počasí. 

Aktuálny stav s novým vírusom COVID-19 je ešte väčšou hrozbou. Naštartovanie imunity by sa žiadalo aj v prípade bežnej jari, v tejto pandemickej situácii je ale dôležité podporiť ju čo najrýchlejšie a najefektívnejšie – aj koncentrovanými produktmi, ktoré pomôžu s rýchlym nábehom na aktívnu defenzívu.

3 pomôcky pre lepšiu ochranu

V našich končinách je menej známym super-podporovateľom imunity moringa. Prášok z tzv. “stromu života” je skvelým zdrojom momentálne potrebných látok – vitamínov, minerálov a iných stopových prvkov. Taktiež je antioxidantnou bombou a nečakaným pomocníkom s odbúravaním stresu aj zlej nálady či úzkostí, ktorých výskyt sa v aktuálnej situácii zvyšuje.

TIP > Nerozpúšťajte prášok len vo vode, ale pridajte si 1 čajovú lyžičku ako prísadu do jogurtu alebo smoothie.

Významne vypomôcť pri budovaní silnej obrany dokáže aj šípkový prášok, ktorý je neprekvapivo dôležitým dodávateľom veľkého množstva vitamínu C aj v bežnom chrípkovom období, a to vďaka pozitívnemu vplyvu na dýchacie ťažkosti a ochorenia ako nádcha, chrípka a kašeľ.

TIP > Šípky sa najčastejšie pripravujú ako chutný čaj. Pozor je potrebné si dávať akurát na teplotu vody – nezalievať prášok vriacou vodou, pretože tá ničí účinnosť vitamínu C.

Čierna rasca má na imunitu stimulujúci efekt. Vďaka látke nigellone ovplyvňuje respiračné zdravie a napomáha pri problémoch s dýchacími cestami. Práve preto je vhodným doplnkom stravy práve v chrípkovom období.

TIP > Olej z čiernej rasce je silným koncentrátom živín potrebných v tomto krízovom období, stačí si len vybrať formu, v akej sa vám bude príjemne konzumovať. Nápoj s obsahom tohto oleja sa skladá len z 3 ingrediencií – recept nájdete tu.